Zoom logo

Zoom bugün 5.0 güncellemesini yayınladı

Zoom bugün 5.0 güncellemesini duyurdu.

Korona virüs salgınında kullanıcı sayılarını katlayan uygulama vaat ettiği bazı güvenlik güncellemelerini nihayet ekledi. Güncelleme önümüzdeki hafta canlıya alınmaya başlanacak. En büyük değişiklikler arasında daha güçlü şifreleme desteği, varsayılan olarak parolaların etkinleştirilmesi ve önemli güvenlik ayarlarına kolay erişim için yeni bir panel yer alıyor.

5.0 sürümünde, Zoom artık AES 256 bit GCM şifreleme standardını kullanacak. Bu, orijinal olarak iddia edilen uçtan uca şifreleme olmasa da, verilerinize sızılmasını daha da zorlaştırmaya yardımcı olacak. Hiç yoktan iyidir. Zoom’u iş amaçlı kullanan kullanıcılar artık görüşmelerini hangi veri merkezi üzerinden gerçekleştireceklerini seçebiliyorlar zira daha önce bazı görüşmeler Çin üzerinden gerçekleştirildiği için gizlilik konusunda endişeler vardı.

Zoombombing olasılığını en aza indirmek için temel, tek lisanslı Pro ve eğitim müşterileri de dahil olmak üzere çoğu müşteri için toplantılara varsayılan olarak şifre ile girilecek.

Zoombombing, Zoom uygulamasındaki özel toplantı bağlantılarının, kimi zaman bilgisayar korsanlarının ele geçirmesi kimi zaman da öğrencilerin dersleri kaynatmak amacıyla başkalarıyla paylaşması nedeniyle istenmeyen kişilerin toplantılara girmesi ve ekran paylaşma özelliğinden faydalanarak uygunsuz ses ve görüntü paylaşıp toplantıyı sabote etmelerine verilen isimdir.

Bulutta tutulan toplantı kayıtları da izleyebilmek için ayrıca -varsayılan olarak- şifreli gerekecek. Kurumsal olarak yönetilen hesaplar da kuruluşları için parola kendi şifre politikalarını belirleyebilecek ve tanımlayabilecek. Bunu yanı sıra Zoom, bu müşteriler için varsayılan olarak “bekleme odası” özelliğini de devreye alıyor. Kullanıcılardan herhangi birisinin toplantıya katılmasına izin verilmeden önce ek bir doğrulama adımı ekleniyor.

Son olarak, bu son güncelleme ile toplantı sahibinin paneline bir güvenlik simgesi ekleniyor. Toplantı sahibi bu simgeye tıklayarak menüler arasında gezinmek zorunda kalmadan tek tıkla toplantı güvenlik ayarlarını görebiliyor, düzenleyebiliyor.

Zoom’un popülerliği arttıkça, güvenlik açıkları ve “zoombombing” ile epey eleştirilmişti.