Youtube Logo

Youtube Kısayolları

YouTube gibi birçok online hizmet de klavye kısayolları kullanmanıza imkan sağlıyor. Aşağıda listelediğimiz Youtube kısayolları, sizlere YouTube videolarını kontrol etmek ve videonun keyfini daha rahat çıkarmanızı sağlayacak.
YouTube gibi birçok online hizmet de klavye kısayolları kullanmanıza imkan sağlıyor. Aşağıda listelediğimiz Youtube kısayolları, sizlere YouTube videolarını kontrol etmek ve videonun keyfini daha rahat çıkarmanızı sağlayacak.

Uygulama kısayollarını sadece bilgisayarınızda ve bilgisayarınızda çalışan programlarda kullanmak zorunda değilsiniz. YouTube gibi birçok online hizmet de klavye kısayolları kullanmanıza imkan sağlıyor. Aşağıda listelediğimiz Youtube kısayolları, sizlere YouTube videolarını kontrol etmek ve videonun keyfini daha rahat çıkarmanızı sağlayacak.

Hatırlatma

YouTube kısayollarının çalışabilmesi için YouTube videosu ve penceresi etkin olması gerekiyor. Klavyeden bastığınızda, tuşlar çalışmıyorsa, Youtube’un seçili olduğundan emin olmak için videoyu tıklayın. Pencereler arasında geçiş yapmak, tarayıcınızdaki sekmeleri değiştirmek veya yorum yapmak gibi diğer işlemler videonun seçimini kaldırır.

Video oynatma ve duraklatma

Bir videoyu oynatmak ve duraklatmak için boşluk tuşuna veya klavyenizdeki ‘K’ tuşuna basın.

İpucu:
Bu tuşlardan herhangi birini basılı tutmak da videoyu ağır çekimde oynatır.

Videonun başına atlama

Klavyenizdeki ‘0’ (sıfır) tuşuna basıldığında videonun başına atlanır. Aynı işlem için “Home” tuşunu da kullanabilirsiniz

Bir videonun sonuna atlama veya sonraki videoya geçme

Klavyenizdeki “End” tuşuna basmak videonun sonuna gider. Bir oynatma listesi izliyorsanız, bu kez de oynatma listesindeki bir sonraki videoya gider.

Hızlı ileri veya geri sarma

Beş saniyelik aralıklarla hızlı ileri veya geri gitmek istiyorsanız, sol veya sağ ok tuşlarına basın. Beş saniyeden fazla atlamanız gerekiyorsa, on saniye geri sarmak için ‘J’ tuşuna basın veya 10 saniye ileri sarmak için ‘L’ tuşuna basın.

Video bölümlerine atlama

1 – 9 arasındaki sayı tuşlarına basıldığında videonun ilgili yüzdesine atlanır. Başka bir deyişle, 1’e bastığınızda %10’a, 2’ye tıkladığınızda % 20’ye, 3’e tıkladığınızda % 30’a, vb. şeklinde

Video oynatma hızını değiştirme

Videonun oynatma hızını azaltmak için Shift tuşunu basılı tutun ve ‘,’ (virgül) tuşuna basın.

Bir videonun oynatma hızını artırmak için Shift tuşunu basılı tutun ve ‘.’ (Nokta) tuşuna basın.

Videoyu tam ekran veya sinema moduna geçirin

‘F’ tuşuna basıldığında tam ekran ve normal mod arasında geçiş yapılır.

İpucu
Esc tuşuna basmak da videoyu tam ekran modundan çıkartır.

‘T’ tuşuna basmak sinema modu ile normal mod arasında geçiş yapar.

Altyazıları ve altyazıları açma veya kapatma

Bir videonun altyazıları veya altyazıları varsa, ‘C’ tuşuna basarak bunları açabilirsiniz. ‘C’ tuşuna ikinci kez basıldığında tekrar kapatılır.

Sesi açma ve kapatma

Tam ekran modundayken, yukarı veya aşağı ok tuşlarına basmak videonun sesini yukarı ve aşağı döndürür. Sesi kısıyorsanız ve aşağı ok tuşunu basılı tutmaya devam ederseniz, sonunda sesi kapatır.

İpucu
Klavyede ‘M’ tuşuna basmak da sesi kapatır ve açar.