rokid t1 gözlük

Uzaktan Ateşinizi Ölçen Akıllı Gözlük

Çin merkezli Rokid adlı girişim, korona virüs salgınının ortasında, geliştirmiş olduğu yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojisi için benzersiz ve biraz da korkutucu pazar bulmuş gibi: etrafınızdakilerin uzaktan ateşini ölçen akıllı gözlük
Çin merkezli Rokid adlı girişim, korona virüs salgınının ortasında, geliştirmiş olduğu yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojisi için benzersiz ve biraz da korkutucu pazar bulmuş gibi: etrafınızdakilerin uzaktan ateşini ölçen akıllı gözlük

Çin merkezli Rokid adlı girişim, korona virüs salgınının ortasında, geliştirmiş olduğu yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojisi için benzersiz ve biraz da korkutucu pazar bulmuş gibi: uzaktan ateşinizi ölçen akıllı gözlük

Edinilen bilgilere göre göre, şirket zaten hükumetlere, işletmelere ve okullara bu gözlüklerden yaklaşık 1000 tane sattı. Ürünler esasen üretim ve video oyun pazarlarına göre tasarlanmıştı. Rokid salgınla mücadeleye destek olmak ve yeni bir pazar yaratmak için ürünleri farklılaştırmayı başardı. Şirket yaklaşık iki hafta içinde, T1 adını verdiği uzaktan ateşini ölçen akıllı gözlük geliştirdi. Geliştirilen gözlükler, insanların ateşini yaklaşık 3 metreden ölçebiliyor.

Gözlük şu şekilde çalışıyor:  Gözlükte, bir kamera yardımıyla yakındaki sıcaklıkları ölçen ve bu bilgileri gerçek zamanlı olarak ekrana ileten bir kızılötesi sensör var. Rokid’in ABD Direktörü Liang Guan geçen ay verdiği bir demeçte gözlüğün, Qualcomm CPU, 12 megapiksel bir kamerası olduğunu açıkladı. Gözlükler artırılmış gerçeklik ile fotoğrafları ve videoları elleri kullanmadan kaydedebiliyor.

Çin’deki toplu çalışılan ve kamusal alanlarda ateş ölçme noktalarının yaygınlığı hızla artıyor. Rokid Başkan Yardımcısı, uzaktan ateşinizi ölçen akıllı gözlük T1’e olan talebin bu yüzden hızla arttığını söyledi. Diğer yandan T1 gözlükleri taşınabilir ve uzaktan hızlı ölçüm yapabiliyor.

Rokid, Nisan ayı başından itibaren, T1 akıllı gözlüklerini amerikan hastanelerine ve yerel yönetimlere tedarik etmek için anlaşmalar yaptığını bildirdi.

Şirketin web sitesinde yer alan bilgilere göre,  Rokid, 2018’de,  başta İsviçre bankası Credit Suisse ve Singapurlu holding şirketi Temasek olmak üzere bir dizi “milyar dolarlık” finansman sağladı. Edinilen bilgilere göre şirket şu anda alışveriş merkezleri ve havaalanları gibi kalabalık alanları hızla taramak için birden fazla sıcaklık değerini ölçebilen gelişmiş bir model üzerinde çalışıyor.