Spotify Logo

Spotify, Video Podcast’leri test ediyor

Sızan bilgilere göre, Spotify video podcast’leri test ediyor. Şirkete yakın bir kaynağa göre, Youtube’da popüler bir kanala sahip olan Zane Hijazi ve Heath Hussar adlı iki youtuber’a, Spotify’a üç bölümlük bir video yüklemesine izin verilecek. Şovun izleyicilerinin yarısı video görüntülerini görecek. Kaynak kişi, bu özelliğin yakın gelecekte diğer podcast’lere de geleceğini söyledi.

Spotify bu testleri henüz doğrulamadı, fakat podcast’lere video eklemek oldukça mantıklı bir hareket. Spotify zaten şu anda da albüm kapaklarının videolarını gösteriyor. Hatırlayanlar olacaktır;  Spotif daha önce video da yayınlıyordu fakat bunları 2017 yılında durdurdu Bir yıl sonra da Spotify, podcast’lere daha fazla fotoğraf ve video getirebileceğinin ipuçlarını vermişti. Ancak o zamandan beri bu planlar hakkında bir açıklama olmamıştı.

Video ile ilgili yapılacak testte, dinleyiciler bir bölüme dokunduktan sonra o bölümün videosunun olup olmadığını anlayacaklar. Görüntü ekranın alt kısmında yer alacak ve kullanıcı telefonunu kilitlese de oynamaya devam edecek. Reklamlar da yayınlanmaya devam edecek, ancak video donacak. Spotify videoları ise diğer dillere çevirmeyecek.

Korona virüs sebebiyle insanlar evden çıkmıyor ve daha çok içerik tüketiyorlar. Diğer yandan da podcast dinleme alışkanlıkları değişiyor. Bakalım, video eklemek talebi artıracak mı, uygulama performansı bundan nasıl etkilenecek?

Spotify ise konuyla ilgili olarak pek renk vermiyor. Yapılan açıklamada “Spotify’da, kullanıcı deneyimimizi geliştirmek için rutin olarak testler yapıyoruz. Bu testlerden bazıları daha geniş kullanıcı deneyimimizin yolunu açıyor ve diğerleri sadece önemli bir öğrenme işlevi görüyor. Şu anda paylaşacağımız başka bir haberimiz yok. ”

Spotify Video Podcast’leri test ediyor çünkü bu deneme, bugüne kadar sese odaklanan firmanın daha büyük hedefleri olduğunu gösteriyor. Şirket Los Angeles’ta sadece podcast kayıtlarının değil, aynı zamanda videoyu da kolaylaştıran bir stüdyo inşa ediyor. Spotify, tüm içeriklere erişilebilecek bir alan olmak istiyor.