Google Meet Gmail'de

Gmail üzerinden Google Meet toplantısı başlatabilirsiniz

Daha önce Hangouts’un bir özelliği olarak ortaya çıkan Google Meet, nihayet Gmail ekranlarının sol tarafında görünmeye başladı.  Biraz geç kalınmış bir hamle olsa da “geç olsun, güç olmasın” diyelim.

Bir kaç gün öncesine kadar Google hesabı olan herkes Google Meet toplantılarına katılabiliyor fakat toplantı başlatamıyordu. Özellikle Zoom’un yükselişi ve sağladığı ücretsiz toplantı oluşturma hizmeti, Google’ı bu konudaki politikasını değiştirmeye itti. Artık Google hesabı olan herkes Google Meet toplantısı oluşturabiliyor.

Gmail’in sol tarafında görünen Meet menüsü

Google hesabı olan herkes artık bir saat süreyle100 kişiye kadar video görüşme yapabiliyor. Görüşmeyi başlatmak için sol menüden toplantıyı başlatabiliyor; açılan pencere ile kişileri davet edebiliyorsunuz. Diğer bir yöntem de bir kod oluşturarak kişilerle paylaşmak.

“Toplantıya katıl seçeneğine tıkladığınızda açılan pencere

Çok daha önce yapılması gereken bir güzel bir güncelleme.

Dünyanın en büyük iletişim platformlarından birini çalıştırmasına rağmen, kişiler arası iletişim uygulaması alanı, Google için hep zor bir alan oldu. Google her iki yılda bir, kafa karıştırıcı bir şekilde isimlendirilen, mevcut uygulamaları ile rekabet eden ve çoğu insanın kullanamayacağı uygulamalar piyasaya sürüyor. Bazen aynı anda aynı ihtiyaca yönelik iki hizmet birden sunabiliyor.

Google kuruluş genlerinde olan bu deneysel yaklaşım eski dönemlerde Google için bir sorun yaratmıyordu. Ölçeğini kullanarak piyasaya hakim olabiliyordu. Ancak korona virüs salgını ile görüntülü arama alanında çok hızlı ve büyük bir talep patlaması yaşandı.

Gördüğümüz gibi, Zoom, ciddi güvenlik sorunlarına ve diğer problemlere rağmen yarışta epey öne geçti.

Zoom’un en büyük sırrı, elbette, uygulamanın kullanım kolaylığı: bir-iki tıklamayla görüşmeyi başlatabiliyorsunuz.