uzakta yaşamak

Evden uzakta yaşamak ve 15 faydası

evden uzakta yaşamak, ve yalnızken çıkardığınız dersler hayatınız boyunca işinize yaracak derslerdir.
evden uzakta yaşamak, ve yalnızken çıkardığınız dersler hayatınız boyunca işinize yaracak derslerdir.

Evden uzakta yaşamak pek çok açıdan önemli bir adımdır. İnsanlar taşındığında duyguları pek çok aşamadan geçer ama eninde sonunda bunun yaptıkları en iyi şeylerden biri olduğunu anlarlar. Yalnızken çıkardığınız dersler hayatınız boyunca işinize yaracak derslerdir.  En basitinden arkadaşlarınıza anlatacak pek çok hikâyeniz olur.

İşte size evden uzakta yaşayanların anlayacağı 15 konu:

1 Yalnız olmanın tadına varmayı öğrenirsiniz.

Sessizlik ilk başta rahatsız edici olabilir ve ilk başta alışmakta zorluk çekebilirsiniz ama zamanla sessizliğin tadını çıkarmaya ve kendinizle vakit geçirmek için bir fırsat olduğunu öğrenirsiniz. Bu da oldukça tedavi edici bir şeydir.  Bazen ailenizi görmeye gittiğinizde bu özlediğiniz bir şey olur.

2 Bazı konularla ilgili düşüncelerinizin ne olduğunun farkına varma fırsatınız olur.

Ailenizleyken etrafınızda farklı düşüncelere sahip insanlar olur. Bu düşünceler sizi de etkiler. Yalnız olduğunuzda, belirli konularda ne düşündüğünüzü ortaya çıkaracak vaktiniz olur. Kendi fikirlerinizi geliştirirsiniz.

3 Sandığınızdan daha güçlü olduğunuzu farkedersiniz.

Zorluklarla yüzleştiğinizde, henüz farkına varmadığınız cesaretiniz ortaya çıkar. evden uzakta yaşamak, sadece yalnız yaşarken zorlu durumlara karşı ne kadar güçlü olduğunuzun farkına varmanızı sağlar.

4 Küçük şeyleri takdir edersiniz.

Evde yaşarken dolu bir buzdolabının ya da hazır bir akşam yemeği sofrasının ne kadar büyük bir nimet olduğunun farkına varamazsınız. Evden uzakta yaşadığınızda sizi karanlık bir ev ve faturalar karşılar.

5 Sorumluluklarınızın farkında olmayı öğrenirsiniz.

Yalnız yaşadığınızda, size önemli şeyleri hatırlatan biyolojik bir alarm geliştirirsiniz.  Bu alarm birden ortaya çıkmaz; zamanla geliştirirsiniz.  Sonunda da kendinizle gurur duyarsınız.

6 Müziği açıp evin her yerinde fütursuzca dans edebilirsiniz.

Müziğin sesini açıp stres atmaktan daha rahatlatıcı bir şey yoktur herhalde. Herhalde bunu kalabalık bir evde yapamazsınız.

7 Paranın ne olduğunu ve ne zaman harcanmayacağını öğrenirsiniz.

Hesabınız aklınızda kayıtlıdır ve her harcamanızda masrafları hesabınızdan düşersiniz.  Bütçenizi yönetmeyi öğrenirsiniz. Bazen çok harcama yaptığınızda ayın geri kalanını evden çıkmadan geçirmeyi öğrenirsiniz.

8 Gecede birkaç defa kapı kilitli mi ya da ısıtıcı kapalı mı diye kontrol edersiniz.

Fazla dikkat göz çıkarmaz. Gecenin bir yarısı itfaiye ile uğraşmak istemezsiniz.

9 Ailenizle birlikteyken ne kadar eğlendiğinizin farkına varırsınız.

Ailenizin akşam yemeğinde yaptığı aptal şakaları özlersiniz. Yemek masasında onlarla birlikte olmayı özlersiniz. Skype ile görüşebilirseniz ne mutlu size.

10 Kendinizi motive etmeyi öğrenirsiniz.

Etrafınızda size ne yapacağınızı söyleyen biri yokken boş vermek kolaydır ama kendinizi motive etmenin bir yolunu bulursunuz. İşleri bitirdiğinizde kendinizi iyi hissedersiniz.

11 Organizasyon yetenekleriniz gelişir.

Etrafınızdakilere biraz dağınık gibi görünebilirsiniz ama sizin kendi bir düzeniniz vardır. Zaten önemli olan da budur.

12 Siz evdeyken sizin için yapılan şeyleri takdir etmeyi öğrenirsiniz.

Şimdi her şeyi kendiniz yaptığınız için zorluklarını da öğrenmiş oldunuz. Faturaları ödeme, taksitleri yatırma işleri pek de eğlenceli değildir. Şimdi bunları yapanların kıymetini anlamış oldunuz.

13 Aynı anda birden fazla iş yapma konusunda uzmanlaşırsınız

Aynı anda birden fazla iş yaparak zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz. Hem makarna haşlayıp bir yandan yerleri silerken bir yandan da kitap okuyacağınız aklınıza gelir miydi?

14 Hayatta her şey için form doldurmanız gerektiğini öğrendiniz.

Zamanınızın çoğunu kutuları işaretlemek çizgili yerleri doldurmakla geçirirsiniz. Bunlar sınav kâğıdı olsaydı herhalde tam puan alırdınız.

15 Beklenmedik değişikliklere karşı uygun tepkiler verirsiniz.

Değişiklikleri sakin ve mantıklı bir şekilde karşılarsınız.