Başarının işaretleri

Başarının 25 işareti

Başarının işareti günümüzde genellikle para ile ölçülüyor fakat başarı bunun çok ötesinde bir kavram. Belki de farketmiyorsunuz ama siz de gerçekten başarılı birisiniz.
Başarının işareti günümüzde genellikle para ile ölçülüyor fakat başarı bunun çok ötesinde bir kavram. Belki de farketmiyorsunuz ama siz de gerçekten başarılı birisiniz.

Zaman zaman hepimiz, hayatımızda ne olursa olsun yolunda giden bir şey yokmuş hissine kapılırız. İnsanın kolayca yaptığı şeylerden biri de kendini suçlamasıdır. İş yerinizdeki yeterliliğinizden evdeki meselelere yaklaşım tarzınıza kadar kendimize haksızlık ediyor olabiliriz. Bu da “başarının işareti”ni görmeyerek hayattaki başarımızın üstünde kara bulutların dolaşmasına yol açabilir.

Bu tip sabit bir sabit düşünce ve belirsizlik hali -kişisel ya da işle ilgili hayatınızdaki belirtiler aksini de söylese- kendinizi başarısız biri olarak görmenize yol açabilir.  Hayatta sürekli sorunları çözmekle meşgulken başarılarınızı ve becerilerinizi yeterince takdir edemezsiniz.  Belki de hayatta gerçekten başarılısınız ve bunun farkında değilsiniz.

İşte size başarının 25 işareti:

1 Geliriniz sizi yönetmiyor.

Pek çok kişi bazı şeyleri yapabilmek için bir sonraki aybaşına bağlı olduklarını düşünürler.  Eğer siz hayatınızı ay sonunu nasıl getiririm derdi olmadan gününüzü geçiriyorsanız gerçekten çok başarılı birisiniz! Bir Rolex saat alamayabilirsiniz. Eğer haftalık yaşamıyorsanız başarılısınız.

2 Övülmenin derdinde değilsiniz.

Sevdiğimiz kişilerden ya da iş arkadaşlarımız tarafından övülme beklentisi gençlik yıllarında ortaya çıkan bir durum.  Eğer işte ya da evde sırtınızın sıvazlanması için dolanmıyorsanız sandığınızdan çok daha başarılı bir bireysiniz. Üzerinize düşeni bir takdir beklemeden yapıyor olmak çok güçlü bir zihinsel güvenlik işaretidir.

3 Hayatınız daha az acıklı.

Hayatınızın en az son bir yılını düşünün: Sizce her şey biraz daha mı sakin? İşte ya da evde? Eğer öyleyse, hayatınızda oldukça başarılı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Karmaşanın olmaması düzen ve uyumu işaret eder.

4 Bir planınız var.

Başarı, sizi olmak istediğiniz yere götürecek bir yapı ve uzun dönemli üzerine inşa edilir. Eğer hayatınızın hedeflerine ulaşmak için bir yol haritanız varsa, gerçekten oldukça başarılısınız demektir. Çoğu kişinin hiçbir planı yoktur.

5 Daha fazlasını istiyorsunuz.

Eğer içinde olduğunuz herhangi bir durumda daha fazlasını isteme eğilimindeyseniz, başarı yolunda ilerliyorsunuz demektir. Tutku ve öğrenme arzusu kendini daha iyi hale getirmek isteyen bir bireye işaret eder.

6 Erkencisiniz.

Atasözünde dendiği gibi “Erken kalkan yol alır.”  Hayatta başarılı olacaksanız her gün öğleden sonra uyanamazsınız. Eğer güne başlamak için yataktan ok gibi fırlıyorsanız başarılı bir yaşam tarzı ve kişiliğe doğru yol alıyorsunuz demektir.

7 Sosyal olarak aktifsiniz.

Başarı, makam ya da maaş hesabı ile olmaz. Çok farklı şekillerde olabilir. Farklı durumlarda çeşitli sosyal çevrelere dâhil oluyorsanız, sağlıklı ve uyumlu bir yaşam sürüyor olabilirsiniz. İnsanlar çevresine zararlı kişilerle takılmayı sevmezler.

8 Saygılısınız.

Başarı stresli durumlar ve zorluklar da dahil, hayattaki kişisel tecrübelerden oluşur. Başkalarına saygılyla yaklaşmanın değerini anlıyorsanız başarının en önemli bölümlerinden birine sahipsiniz demektir.

9 Yardımseversiniz.

Tekrar söyleyelim: Hayattaki başarınız arabanızın fiyatı ile ölçülmez. Eğer insanlarla birlikte çalışmak için sağlam bir temel sağlıyorsanız ve onlara güçlü bir destek sağlıyorsanız başarı çok uzakta değildir.

10 Motive durumdasınız

Zor zamanlarda türlü sorunlarla baş etme arzunuz ve gücü olmayan bir insan başarılı olamaz.  Kolları sıvayıp işe koyuluyorsanız sandığınızdan daha iyisiniz demektir. you think.

11 Kendinize kibirsiz bir güveniniz var.

Başarılı bir kişi ile kendini başarılı sanan kişi arasındaki en büyük fark davranışlarındadır. Başkalarına karşı içten gelen bir tevazu sahibiyseniz çoktan başarılı birisi olmuşsunuzdur.

12 Geçmişte mücadele ettiniz.

En tepeye çıkabilmek için geçmişte dibe vurmuş olmalısınız. Herhangi bir başarısızlığa karşı mücadele etmek, hayatta başarı için demir iradeli bir birey olduğunuz anlamına gelir.

13 Gelişim için uğraşıyorsunuz.

Çoğu kişi “tamam oldum” düşüncesinin tuzağına yakalanır. Eğer geçmişteki iyi bir performansınızı daha da iyiye götürebilirim düşüncesindeyseniz, uzun dönemde başarıya hazırsınız demektir.

14 Disiplinlisiniz.

Yanlış yapmayı öğrenmek ve ardından doğru tercihlerde bulunmak uzun dönemli başları için hayati öneme sahiptir.

15 Sabırlısınız.

Bir başka başarının işareti ise sabırdır. Sabır başarılı insanların büyük ölçüde gösterdikleri erdemdir. Sabır olmadan herhangi bir işte ya da kişisel hayatınızda amaçladığınız etkiyi yapamazsınız.

16 “Hayır” diyebiliyorsunuz.

Daha önce övülme ihtiyacı hissetmemenin gücünden bahsetmiştik. Eğer “hayır” diyebiliyorsanız, herkesi memnun etmek zorunda olmadığınızı biliyorsunuz. Bu da başarılı bir birey olduğunuzun işaretidir.

17 Zamanı iyi yönetiyorsunuz.

Zaman yönetimi uzun dönemli bir “başarının işareti”dir. Pek çok farklı görevi verilen sürede yapabiliyorsanız, zaten başarılısınızdır.

18 Başarılı arkadaşlarınız var.

Etrafınızdaki başarı size de ilham verecektir. Eğer etrafınızda başarılı insanlar varsa sizin de de kendinizi doğru yönde geliştirmeniz daha kolay olacaktır.

19 Başkalarını suçlamıyorsunuz

Hayatınızda davranışlarınızın tüm sorumluluğunu almanın ne demek olduğunu anladınız ve hayal kırıklıklarınız ve başarısızlıklarınız için başkalarını hedef almıyorsunuz. İşte bu pasif yerine aktif olmadığınızı ve hayatınızı dönüştürmek için içinizde gücün farkında olduğunuzun ifadesidir. Diğer yandan da çevrenizin sizi istemediğiniz yöne yönlendirmesine engel olacak yeteneğe sahipsiniz anlamına da gelir.

20 Vaktinizi boşa harcamıyorsunuz.

Çevrenizdekilerin sizin zamanınızı sıkıcı ya da kişisel gelişiminize ve kendinize olan saygınıza katkısı olmadığını düşündüğünüz faaliyetlerle harcamasına izin vermiyorsunuz. Hangi yöne gideceğiniz hissi, sizi başkalarının onayına ihtiyaç duymadan ne istediğinizi bilmeniz konusunda güçlendiriyor.

21 Kendinize güveniyorsunuz.

Sadece evet ya da hayır demenin yeterli olmadığını biliyorsunuz. Bunun sebebini açık bir şekilde ortaya koymanın, diğer kişilerin sizin kendinize has düşünce ve ihtiyaçları olan bir birey olduğunuzu anlaması için gerekli olduğunu biliyorsunuz. Bu sabit fikirli olmak anlamına gelmez fakat anlayışlı olurken de bir başkasının sizi kendi yolunuzdan alıkoymasına izin vermeyin.

22 Olumlu düşünürsünüz.

Olumsuz düşüncenin ve şüpheci olmanın olası yenilgi ve başarısızlıkları ortadan kaldırma konusunda hiçbir faydası olmadığını zor yoldan öğrendiniz. Bu sizi sadece aciz ve tedirgin hissettirmekle kalmaz aynı zamanda işin sonucunu da etkiler. Hedeflere ulaşmada dürüst ve olumlu olmak içinizdeki başarı yeteneğini ortaya çıkaracaktır.

23 Sağlığınıza özen gösteriyorsunuz.

Hayalini kurduğunuz parlak gelecekten sizi alıkoyan zararlı etkinliklerden uzak durmak çok önemli bir adımdır. Sigara ve alkolü bırakmak, çok fazla doymuş yağ ve şeker tüketmemek ya da spor yapmak sizi daha arzulu ve motive hale getirecektir.

24 Kişisel meselelerde ilişkinizi kazanmaya çalışıyorsunuz.

Başarısızlıklarımızı bizi seven kişilerin arkasına saklamak kolaydır. Bir ilişkide her iki taraf için birbirinizin hayatına zarar verebilecek gerçek meselelerle yüzleşmeden kaçınmak çok da olgun bir davranış değildir. Karşımızdakine daha iyi bir insan olma konusunda yardımı esirgemek iyi bir fikir sayılmaz.

25 Olgunsunuz.

İşyerinde kötü durumlar ortaya çıktığında ya da problem yaşadığınız kişi ile muhatap olmak zorunda olduğunuzda kişisel kırgınlıklarınızı, profesyonel kazanımlar için bir kenara bırakmanız gerekebilir.

Kendinize daima şunu hatırlatın. Başarı her zaman maddi kazanımlarla ölçülmez. Yaşama tarzınıza bakıp, işleri, olgun, sosyal ve etkili olarak yapıyorsanız birinin sırtınızı sıvazlamasından duyacağınız mutluluktan çok daha fazla başarılısınız demektir.

Başarı,  yeteneklerinizi olduğu gibi kabul etmekten gelir.