Başarı
Başarı için 10 temel prensip

Başarı için 10 temel prensip

Aşağıda göreceğiniz, Başarı için 10 temel prensip kolayca sindirmeniz ve hatırlamanız için özetlendi. Hepsini hatırlamasanız bile bence dördünce maddeyi unutmayın: “ısrar (ya da istikrar) daima kazanır.” Başarısız oldunuz ama denemeye devam edin sık sık duyduğunuz bir söz kalıbı olabilir ama herkesin öğrenmesi ve hatırlaması gereken bir ders. 6.  Madde “Başarısızlık gereklidir” de başarılı olan herkesin onaylayacağı bir prensip. Başarı için 10 temel prensip nelerdir? İşte listemiz:

1. Başarınızdan tamamen siz sorumlusunuz.

Hayatınızın en iyi bölümü, hayatınızın size ait olduğuna karar verdiğinizde başlayacak.  Başkasına yaslanmayın ya da başkasını suçlamayın. Geleceğinizin kontrolü tamamen sizde.

2. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok.

Başarıların pek çoğu daha önce yapılmış bir şeyi alarak ona kendinden yeni bir özellik (bir kullanım şekli) katma üzerine kurulmuştur.

3. Eylem olmadan ilerleme olmaz.

Bugün başlamayan bir şeyin yarın bitmesi söz konusu olamaz.  Bugün başlayan bir iş yüzde yüz başarısız olacak diye bir kural yok.  Öyleyse doğru yönü bulmak için harekete geçin .

4.  Israr daima kazanır.

Winston Churchill’in de dediği gibi “Başarı, bir başarısızlıktan diğer başarısızlığa  heyecanını kaybetmeden tökezleyerek ilerlemektir.” Nehir kayaları ancak zamanla aşındırarak kendi yolunu bulur.

5. Dikkatini odaklamak her şeydir.

Bir konuya açık bir şekilde odaklanmazsanız, hiç bir konuda  yüzde yüz etkili olamazsınız. Aynı anda birden fazla işle uğraşmanız etkinliğinizi azaltır

6. Başarısızlık gereklidir.

Eğer bugün verdiğiniz bir kararın sonuçları beklediğiniz gibi olmazsa,  Yarın, bunu farklı şekilde yapmanız için bir fırsattır. Her bir başarısızlığı, başarıya giden yolda aldığınız dersler olarak yorumlayın.

7. Olumlu düşünce üretkenliğin yakıtıdır.

Başarı olumlu düşünceden gelir. ya etrafınızdaki olumsuzluğa kapılıp gidersiniz ya da durumunuzla ilgili olumlu bir şeyler yapmaya karar verirsiniz.

8. Kendinizi tanıyın. Hedefiniz size uygun mu?

Kendinizi tanıyın. Hedefiniz, sizin yeteneklerinizle ve doğanıza uygun mu? Belki de hedefi başta doğru saptayamadınız. Hedeften eminseniz, her şey bir hayalle başlar. Bu hayale bağlılıkla, eyleme geçme ile ve kararlılık ile hayaliniz gerçeğe dönüşür.

9. Başkalarına yardım etme başarının önemli bir parçasıdır.

Başarılı insanlar, başkalarına yardım için sürekli yeni yollar bulurlar.  Uzun vadeli başarınız topluma yardım etmenizle oldukça yakından ilgilidir.

10. Başarı,sayısız bebek adımıyla gerçekleşen bir yolculuktur.

Başarı sürekli gelişim sürecidir. Başarılı olmak istiyorsanız, kendinizi başkalarından daha yüksek bir değerde tutmalı ve gelişim için çaba sarfetmelisiniz.