Chrome Karanlık mod

Android ve iOS cihazlarda Chrome’un karanlık modunu etkinleştirme

Karanlık mod, hepimiz için telefonlarımıza -özellikle geceleri- bakarken gözlerimizin daha az yorulmasını sağlıyor. Diğer yandan da telefonunuzun pil ömrünü de uzatıyor. İşte tam da bu sebepten, dünyanın en popüler web tarayıcısı Google Chrome’a geçen yıl gelen ​​karanlık mod özelliği, ağrılı gözler için hoş bir özellik oldu. Chrome’un karanlık modunu hem Android hem de iOS ile kullanabilirsiniz. Chrome’un karanlık modunu cihazınızda nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklamaya çalıştık.

Ancak başlamadan önce hemen hatırlatalım: Cihazınızda karanlık modu veya karanlık temayı etkinleştirmek, gezindiğiniz her web sayfasının karanlık olacağı anlamına gelmiyor. Sadece Chrome’un ana sayfasını, araç çubuklarını, ayar menülerini ve bazı sayfaları değiştiriyor. Ancak, tamamen “karanlık tarafa” geçmeye karar verdiyseniz, Chrome’u diğer sayfaları karanlık modda görüntülemeye zorlayabilirsiniz, bunu nasıl yapacağınızı da aşağıda açıklayacağız.

Android’de Chrome için karanlık modu etkinleştirme

Chrome’un karanlık modu, Android 5 ve sonraki sürümleri yüklü olan cihazlarda kullanılabiliyor. Başlamadan önce, Chrome Android uygulamanızın da güncel olduğundan emin olmakta fayda var.  En son Chrome güncellemesini Google Play Store’dan indirdiğinizden emin olun.

Chrome’u güncellendikten sonra sırasıyla aşağıdakileri yapın:

  1. Cihazınızda Chrome’u açın.
  2. Sağ üst köşedeki üç dikey nokta> Ayarlar> Temalar‘a dokunun.
  3. Karanlık temayı seçebilirsiniz ya da “Sistem Varsayılanı”nı seçebilirsiniz. “Sistem Varsayılanı”nı seçtiğinizde,  telefonunuzda pil tasarrufu etkinse veya cihaz genelindeki ayarlarınız karanlık olarak ayarlandıysa Chrome’u karanlık moda geçirecek, aksi takdirde “Açık” modda kalacaktır.

Bununla birlikte “Web İçeriği için Karanlık Modu Zorla” adlı deneysel bir Chrome özelliğini de deneyebilirsiniz. Bu özellik ile ziyaret ettiğiniz internet sitesi karanlık mod için tasarlanmamış olsa bile karanlık görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bu özelliği etkinliştirmek için Chrome’un adres çubuğuna aaşağıdaki yazıyı kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın.Ardından yanındaki menüden etkinleştirin(enabled’ı seçin)

chrome: // flags / # enable-force-dark
"Web İçeriği için Karanlık Modu Zorla"

İOS’ta Chrome için karanlık modu etkinleştirme

iOS cihazlarda Karanlık Mod, Chrome’a ​​özgü bir ayar değil. iOS 13 ve sonraki sürümlerde kullanılabilen tüm işletim sistemi genelinde yapılan bir ayar.  iOS aygıtınızda Karanlık Modu’nu etkinleştirdiyseniz, Chrome dahil olmak üzere onu destekleyen tüm uygulamalar karanlık olacaktır.

Karanlık Modu’nu açmak için cihazınızın Ayarlar> Ekran ve Parlaklık bölümüne gidin. Karanlık seçeneğini açın. Eğer bunu bir kısayol üzerinden yapmak isterseniz, Kontrol Merkezi’ni açmak için aşağı kaydırın, Parlaklık ölçere uzun basın ve Koyu Modu açın.

Hepsi bu kadar. Chrome uygulamasını yeniden başlattığınızda uygulamanın açık moddan karanlığa geçtiğini göreceksiniz.

Karanlık Modu’nu açmak için cihazınızın Ayarlar> Ekran ve Parlaklık bölümüne gidin. Karanlık seçeneğini açın. Veya bir kısayolu tercih ederseniz, Kontrol Merkezi’ni açmak için aşağı kaydırın, Parlaklık ölçere uzun basın ve Koyu Modu açın.

Bu kadar. Chrome, uygulamayı yeniden başlatarak kontrol edebileceğiniz ışıktan karanlığa otomatik olarak geçer.

Chrome’un Karanlık Modu Zorlama fonksiyonu, Mac masaüstü veya dizüstü bilgisayarda kullanılabiliyor fakat iOS cihazlar tarafından şimdilik desteklenmiyor. Yine de web sitelerini iPhone’unuzda ya da iPad’inizde karanlık görünmeye zorlamak istiyorsanız, iOS Smart Invert ayarını kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu ayar > Erişilebilirlik> Ekran ve Metin Boyutu altında bulunur. Aşağı kaydırın ve “Akıllı Ters Çevir” i değiştirin.

Karanlık mod (veya Akıllı Ters Çevir) etkinken bazı metin veya sayfa öğelerinin doğru görüntülenmediğine şahit olabilirsiniz. Eğer bunu sevmezseniz, karanlık modu her zaman devre dışı bırakabilir ya da başka bir tarayıcıya geçebilirsiniz. iOS’ta tekrar aydınlık moduna geçmenin yalnızca Chrome’u değil tüm uygulamalarınızı etkileyeceğini tekrar hatırlatalım.