Şekerin Hastasıyız

Acı Tatlı Gerçekler

Türkiye’de kişi başına ortalama 25 kg olmak üzere yıllık 2,3 milyon ton şeker tüketiliyor. Fakat çok azımız yediklerimizin içindeki şekerden haberdarız.

Şekerli gıdaların ölçülü tüketilmesi gerektiği konusunda hemen hemen herkes hemfikir.  Çoğu yiyecek ve içeceğin içeriğinde yer alan şeker miktarını bilmediğiniz için her gün tahmininizden daha fazla şeker tüketiyor olabilirsiniz.

Şeker Tuzakları

seker-01Bazı ilave şeker ürünleri, sağlıklı veya faydalı olduğunu düşündüğümüz düşük yağlı yoğurtlar ve soslar da dahil olmak üzere bir çok yiyecek ve içeceğin içinde saklı duruyor.

Hamburgerinizi tatlandırmak için kullandığınız barbekü sosunda bir dilim pastadaki kadar şeker var.  Fast food restoranlarda size sunulan veya sizin özellikle istediğiniz tüm sosların içinde şeker var.

seker-02Kolada aşırı şeker olduğunu bilmeyen çok az insan var ama sağlıklı bir şeyler içtiğiniz hissettiren milkshake ürünlerinde bunun yaklaşık iki katı şeker olduğunu bilen kaç kişi var acaba?

Maalesef meyve aromalı sodalarda da şeker var, meyve sularında da …

Mısır gevreği yiyerek sağlıklı beslendiğiniz düşünürken de gizli şeker alıyorsunuz. Tam buğday ekmeği yerken, yağı azaltılmış bisküvi ve prebiyotik yoğurt yerken de bilmeden şeker alıyorsunuz.

Üreticiler Şekere Bayılır

Onları daha lezzetli yaptığı için bazı ürünlere fazladan şeker eklenir.  Mesela işlenmiş etin yağlı kısmı alındığında ortaya çıkan yavan tadı gizlemek için şeker kullanılır.  Kahverengi ekmek veya tam buğday gibi ekmeklerde de beyaz ekmekteki kadar şeker bulunabilir.

Size lezzetli gelen neredeyse her ürünün içinde şeker olduğundan emin olabilirsiniz.  Tuz gibi ilave şeker de ekmek ve kahvaltılık ürünlerin raf ömürlerinin daha uzun kalmasına yardımcı olur.

 

Gizlenmiş Şekerin Zararları

İhtiyacımızdan daha fazla şeker tükettiğimizde karaciğerlerimiz fazla kısmı yağa çevirir ve vücudun değişik yerlerine paylaştırarak saklar.

Kilo almakla başlayan şekerli ürünler tüketmenin yansımaları, obeziteye, şeker hastalığına, kalp ve karaciğer rahatsızlıkları ile devam eder.

Tüm bunların yanında diş çürükleri de çok ufak bir rahatsızlık olarak sıralanabilir.

seker-03Yüksek Şekerli Gıdaların Tespiti

Yiyecek ve içeceklerinizde tam olarak ne kadar şeker olduğunu üzerlerinde yazan kafa karıştırıcı maddeler (sukroz,glikoz,fruktoz,bal v.s.) nedeniyle tespit etmekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Kanunlar üreticilerin ne kadar ilave şeker kullandıklarını söylemelerini zorunlu kılmıyor.  Ürün içeriklerinde yer alan karbonhidrat bölümüne bakarak bir nebze de olsa bunu öğrenebilirsiniz.

Her 100 gramlık üründe yer alan 15 gram ve üzeri şeker (karbonhidrat) miktarı yüksek şekeri işaret ederken, 5 gram ve daha aşağısı düşük şeker anlamına  gelir.

(Visited 74 times, 1 visits today)

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir